14 dni na zwrot     Zaufany sprzedawca      Darmowa dostawa      Bezpieczne płatności

Blog kategorie
Popularne
Najchętniej wybierane w swojej kategorii
Monitor BENQ SW272Q - 27 cali
Monitor BENQ SW272Q - 27 cali

4 119,00 zł

szt.
Capture One Pro 23 - oprogramowanie
Capture One Pro 23 - oprogramowanie

1 199,00 zł

szt.
Blog chmura tagów
Producenci
Thunderbolt czy USB 3.1 Gen2 Typ C - różnice
Thunderbolt czy USB 3.1 Gen2 Typ C - różnice

Thunderbolt czy USB 3.1 Gen2 Typ C - różnice

W miarę postępu technologicznego w ostatnich latach nowoczesna siła robocza koncentruje się bardziej na zwiększaniu produktywności i wydajności w pracy. Dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem jednym z zadań, które wykonują regularnie, jest przesyłanie różnego rodzaju danych, sygnałów lub plików z jednego urządzenia do drugiego za pomocą różnych rodzajów kabli. Tradycyjnie ustalenie, którego kabla użyć, może być chaotycznym procesem, ponieważ kable często na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Wybór niewłaściwego kabla może niepotrzebnie obniżyć prędkość transmisji.

Aby jeszcze bardziej zaspokoić potrzeby projektantów w zakresie wydajności i produktywności, w ostatnich latach wprowadzono kilka protokołów transmisji. Wśród nich Thunderbolt™ 3 i USB 3.1 Gen2 Type C często powodują zamieszanie wśród użytkowników końcowych. Czym więc różnią się te dwa kable transmisyjne?

Jednym z powodów, dla których użytkownicy często mylą się między Thunderbolt™ 3 i USB 3.1 Gen2 Type C, jest to, że kształt wtyczek obu kabli wygląda dokładnie tak samo. Jednak ta sama wtyczka jest sparowana z różnymi protokołami transmisji. Innymi słowy, oba kable są wyposażone we wtyczki USB-C™, ale każdy z nich ma własne protokoły transmisji, którymi są Thunderbolt™ 3 i USB 3.1.

Pomimo różnic w protokołach transmisji, Thunderbolt™3 i USB 3.1 Gen2 Type C mogą korzystać z tego samego portu USB-C™. Na przykład, jeśli użytkownicy podłączą laptopa USB-C™ do monitora Thunderbolt™ 3, nadal mogą być używane jako zestaw. Jedyna różnica wynika z ograniczenia przepustowości USB3.1 Gen2, przepustowość transmisji spadnie z 40 Gb/s do 10 Gb/s.

Dlatego użytkownicy muszą upewnić się, że port USB-C ich laptopa obsługuje tryb DisplayPort Alt. Jest to tryb, który umożliwia ich laptopowi wyposażonemu w złącze USB-C łączenie się bezpośrednio z monitorami Thunderbolt™ 3 lub USB-C™. Dodatkowo, ponieważ istnieje kilka protokołów dla portów USB-C, użytkownicy muszą upewnić się, co obsługuje port USB Typc C ich laptopa, niezależnie od tego, czy jest to tryb alternatywny DisplayPort, czy też ładowanie, aby zagwarantować, że monitor lub laptop mogą cieszyć się wygodą, z jednym kablem USB-C.

Więc który z nich jest lepszy, Thunderbolt™ 3 czy USB3.1 Gen2 Type C?

Szybkie porównanie pokazuje, że Thunderbolt™ 3 oferuje wyższą przepustowość, co umożliwia obsługę dwóch monitorów 4K, oferując jednocześnie szybszą transmisję danych. Dodatkowo, w porównaniu do USB 3.1 typu C, Thunderbolt™ 3 jest również kompatybilny z większą liczbą protokołów transmisji, co oznacza, że może być używany z większą liczbą typów urządzeń. Jeśli musisz podłączyć wiele monitorów podczas pracy, Thunderbolt™ 3 jest w stanie wykonać to zadanie dzięki funkcji łączenia łańcuchowego, umożliwiając projektantom wyświetlanie jednego dużego obrazu na kilku monitorach połączonych łańcuchowo.

thunderbolt

Dla projektantów, którzy wymagają używania dwóch monitorów 4K w pracy, Thunderbolt™ 3 jest lepszym wyborem, ponieważ USB-C™ może obsługiwać tylko jeden monitor 4K. Jeśli potrzebujesz tylko jednego monitora 4K i masz problemy z budżetem, monitory USB-C™ w wystarczającym stopniu spełnią Twoje zadanie. Dodatkowo, ponieważ przepustowość Thunderbolt™ 3 jest wyższa, gdy projektanci kończą pracę i są gotowi do wysłania swoich plików, w przypadku korzystania z Thunderbolt™ 3 zajmuje to mniej czasu. W przypadku konieczności przesłania plików o większych rozmiarach, takich jak filmy, Thunderbolt ™ 3 jest bardziej idealną opcją, natomiast jeśli przesyłasz głównie pliki o mniejszych rozmiarach, być może niekoniecznie potrzebujesz Thunderbolt™ 3.

Jeśli więc często potrzebujesz większej wydajności w pracy, Thunderbolt™ 3 może być dla Ciebie lepszą opcją. W końcu szybsza transmisja i szersza kompatybilność mogą oznaczać zwiększoną produktywność i wydajność w pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl