Kalibracja monitora w 9 krokach.
Ile czasu, papieru i atramentu marnujesz na ponowne drukowanie obrazów z powodu niewłaściwego koloru? Zanim obwinisz drukarkę, zastanów się nad swoim monitorem. Kiedy pracujesz na nieskalibrowanym monitorze, nie możesz ufać kolorom, które widzisz na ekranie, a to utrudnia podejmowanie dobrych decyzji edycyjnych.
Na szczęście kalibracja monitora jest łatwa dzięki oprogramowaniu Calibrite ccProfiler. Procedura kalibracji oparta jest na kreatorze, który prowadzi Cię przez każdy etap procesu kalibracji i profilowania monitora. Dostępne w programie ccProfiler tryby podstawowy i zaawansowany umożliwiają modyfikowanie ustawień w oparciu o potrzeby kalibracji. Tylko 9 kroków dzieli Cię od profesjonalnie skalibrowanego ekranu. Działamy? Pewnie że działamy:
Ok, zanim zaczniemy kalibrację monitora, musisz wykonać kilka podstawowych czynności:
- Włącz wyświetlacz na około 30 minut, aby mógł się rozgrzać.
- Pamiętaj, aby zamknąć wszystkie aplikacje, które mogą zakłócać kalibrację, takie jak wygaszacze ekranu oraz aplikacje poczty e-mail i wiadomości z wyskakującymi okienkami.
Jeśli profilujesz laptopa Mac, wprowadź te zmiany w Preferencjach systemowych:
- W ustawieniach ekranu wyłącz automatyczną regulację jasności.
- W programie Universal Access ustaw suwak Kontrast na Normalny (pozycja lewa).
- W ustawieniach pulpitu wyłącz opcję Półprzezroczysty pasek menu.
- W sekcji zarządzanie energią, wyłącz opcje oszczędzania energii dla wyświetlaczy laptopów.
Wszystko gotowe:
Krok Pierwszy: Zaczynamy
Podłącz kalibrator Calibrite CC Display Pro do komputera i uruchom program ccProfiler. Wybierz podstawowy tryb użytkownika (Basic) dostępny po prawej stronie, a następnie kliknij przycisk „Display Profiling” po lewej stronie na górze.
Krok Drugi: Wybór monitora do kalibracji
Na dole zobaczysz diagram przepływu pracy. Są to kroki, które musisz wykonać, aby skalibrować swój wyświetlacz. Pierwszy krok jest zaznaczony. Zanim jednak dokonasz wyboru celu kalibracji, zaznacz monitor który chcesz skalibrować. W przypadku gdy masz dwa wyświetlacze podpięte do komputera, w tym miejscu pojawią się dwie ikony przedstawiające twoje monitory. Kliknij na ikonę tego ekranu, który chcesz kalibrować. Spowoduje to przeniesienie okna oprogramowania ccProfiler na środek wybranego wyświetlacza.
Jeśli masz tylko jeden wyświetlacz, przejdź do kroku numer trzy.
Pro TIP: Wybór rodzaju podświetlenie. W większości przypadków program ccProfiler prawidłowo rozpoznaje i ustawia rodzaj podświetlenia zastosowany w twoim monitorze. W przeciwnym wypadku program ustawi typ podświetlenia na CCFL. Jeśli nie jesteś pewien jakiego rodzaju podświetlenie zastosowano w twoim monitorze, sprawdź jego dokumentację techniczną.
Krok Trzeci: Wybór Puntu Bieli
Mówiąc ogólnie, ustawienie docelowego punktu bieli określa, w jaki sposób kolor bieli będzie wyglądał na ekranie komputera. Wybranie ciepłej temperatury barwowej, takiej jak D50, spowoduje uzyskanie ciepłej bieli. Wyższe ustawienie temperatury, takie jak D65, zapewni nieco chłodniejszą biel. Ustawiając punkt bieli na ekranie komputera, określasz jakość światła, które będzie symulować kolor na ekranie. Program ccProfiler zapewnia elastyczność symulacji różnych warunków, w tym standardowych źródeł światła lub zdefiniowanych przez użytkownika wartości oświetlenia. Jeśli chcesz symulować jakość światła profesjonalnego oświetlenia służącego do oglądania wydruków, wybierz D50. Jeśli chcesz symulować jakość światła dziennego w południe, wybierz D65. Jeśli wolisz chłodniejsze światło dzienne, wybierz D75.
Native -To ustawienie jest przeznaczone dla tych, którzy już ustawili punkt bieli monitora za pomocą innej metody (takiej jak menu monitora) i nie chcą tego zmieniać.
Pozostałe opcje umożliwiają zdefiniowanie punktu bieli przez pomiar (Measure), definiując wartości chromatyczności u'v', wartości chromatyczności xy lub wybierając niestandardową temperaturę światła dziennego (Daylight Temperature).
Krok Czwarty: Luminancja i gamma
Większość użytkowników uważa, że ustawienie 120cd/m2 jest wystarczająco jasne, aby ocenić kolory i szczegóły w światłach i cieniach, ale jeśli masz trudności z dostrzeżeniem szczegółów, spróbuj wybrać niższą wartość. Użyj opcji Native, jeśli nie chcesz zmieniać wartości luminancji monitora. Opcja Custom (Niestandardowa) jest dostępna, jeśli chcesz wybrać dowolną wartość z zakresu od 40 do 5000 cd/m2. Poziom luminancji możesz także ustawić z pomiaru, w tym celu wybierz opcję pomiaru (Measure).
Gamma. Krzywa odpowiedzi tonalnej (lub Gamma) to funkcja używana do kompensacji różnic między sposobem wyświetlania luminancji przez wyświetlacz a tym, jak postrzega ją ludzkie oko. Bez zagłębiania się w szczegóły, ustaw współczynnik gamma 2.2 do pracy ze nieruchomymi obrazami w aplikacjach graficznych. Ta wartość gamma jest bliższa natywnej gammy paneli LCD.
Kliknij przycisk „Next” aby przejść dalej.
Pro TIP: Jaką ustawić jasność? Wybierz poziom luminancji, który zapewni Ci komfort oglądania w warunkach pracy jakie masz na co dzień. W przypadku pracy w słabszych warunkach oświetleniowych otoczenia zmniejszenie jasności wyświetlacza może zapewnić wygodniejsze oglądanie. W przypadku pracy w jaśniejszych warunkach lub podczas dopasowywania wyświetlacza do kontrolowanych warunków oświetleniowych zalecana jest wyższa luminancja.
Krok piąty: Przygotuj kalibrator
Przed kliknięciem przycisku „Start Measurement” zatrzymajmy się na chwilę przy opcji „Adjust brightness, contrast, and RGB gains manually”. Zaznaczenie ten opcji jest wskazane dla wszystkich, pozwoli to na ręczne dostrojenie jasności, kontrastu i wzmocnienia RGB, dzięki czemu jakość kalibracji i profilu będzie na najwyższym poziomie. Jednak warto wspomnieć, że w przypadku kalibracji ekranów laptopów, ręczna korekta będzie dotyczyć tylko jasności. W przypadku zewnętrznych ekranów aby sterować tymi ustawieniami, monitor należy przestawić w tryb użytkownika/własny poprzez jego menu. Kalibracja monitora na jednym z predefiniowanych trybów typu: sRGB, Picture, Game, Movie, Text, itp., itd., w większości przypadków skończy się niepowodzeniem.
Kliknij w przycisk „Start Measurement”
Krok szósty: Kalibracja
Oprogramowanie poprosi o zawieszenie kalibratora na wyświetlaczu. Jak już to zrobisz, naciśnij przycisk Next. Program najpierw zmierzy kontrast a następnie wyświetli dodatkowe okno w którym na podstawie wskazań kalibratora, ustawisz temperaturę bieli.
Odnajdź w menu Swojego monitora regulację składowych RGB koloru. Zwykle znajduje się ona wśród opcji wyboru temperatury barwowej bieli i jest określana jako tryb użytkownika (User Mode), bądź tryb własny (Custom). Obserwując podpowiedzi programu ccProfiler reguluj każdą ze składowych aż do momentu, kiedy będzie miała ona docelową wartość. Bieżące wartości każdego z kolorów pokazywane są, jako pomarańczowe kreski na trzech pionowych skalach odpowiadających każdej ze składowych koloru. Regulowana składowa osiąga docelową wartość wtedy, kiedy pomarańczowa kreska znajdzie się na białej, poziomej linii. Wszystkie składowe powinny osiągnąć docelowe wartości. Jeśli jednak zakres regulacji monitora na to nie pozwala, bądź w ogóle Twój monitor nie pozwala na regulację wzmocnienia składowych RGB, to przejdź do kolejnego kroku klikając przycisk Next. Program ccProfiler zapewni pożądany punkt bieli z pomocą odpowiednio dobranych wartości w tablicy LUT karty graficznej. Jeśli zakończyłeś kalibrację punktu bieli, to przejdź do kolejnego kroku klikając przycisk Next.
Program przejdzie do ustawienia jasności. Postępuj zgodnie ze wskazaniami na monitorze. Podobnie jak podczas regulacji składowych RGB, tak zmieniaj jasność monitora aby osiągnąć docelową wartość.
Krok siódmy: Zapisz profil
Po zakończeniu procesu kalibracji i profilowania, nazwij i zapisz swój profil. Od tej chwili, utworzony profil barwny ICC jest ustawiony w systemie operacyjnym jak domyślny dla twojego wyświetlacza.
Krok ósmy: Sprawdź profil
Panel po prawej stronie ekranu zawiera przydatne informacje dotyczące właśnie utworzonego profilu ICC. Aby uzyskać dostęp do tych informacji, użyj zakładek w górnej części okna programu ccProfiler.
Te zakładki obejmują:
- Widok gamutu 3D — pokazuje gamut 3D profilu wyświetlacza. Użyj przycisku Compare profile, aby wybrać inne profile do analizy wraz z profilem wyświetlacza.
- Informacje o profilu — Pokazuje docelowe i zmierzone wartości punktu bieli, luminancji i współczynnika kontrastu.
- Widok LUT — W tej zakładce wykreślone są krzywe kalibracyjne załadowane do tablicy LUT karty graficznej. W ideale krzywa dla każdego z kolorów powinna być prostą pod kątem 45 stopni. Każde odstępstwo od takiego przebiegu świadczy o niedoskonałości monitora. Tym większej, im odstępstwo jest większe.
- Widok przed i po — umożliwia porównywanie obrazów przy użyciu poprzednio załadowanego profilu i profilu właśnie zakończonego. Można także wgrać własny plik.
Krok dziewiąty: Edytuj zdjęcia bez obaw!
Gratulacje! - Twój monitor jest skalibrowany, sprofilowany i wyświetla dokładne kolory.
Jeśli ciągle się zastanawiasz, który kalibrator jest odpowiedni dla Ciebie, zadzwoń do nas lub napisz. Chętnie pomożemy w wyborze a po zakupie odpowiemy na wszystkie pytania związane z kalibracją i profilowaniem. Oferta najnowszych kalibratorów Calibrite jest dostępna w naszym sklepie: https://piksel-pro.pl/kalibracja-monitora-calibrite-xrite